Baletná špička – pre niekoho každodenný pracovný nástroj, pre niekoho tanečná obuv zahalená malým tajomstvom (hlavne pre oteckov, ktorých týmto pozdravujem, a ktorí si v predajni špičky obzerajú tak, že po nich poklopú prstami a s dôrazom prehlásia.. : „ja som to vedel“ :).
Prvý krát použila baletné špičky dcéra choreografa Filippa Taglioniho (1777-1871) na predstavení baletu Sylfida. Choreograf potreboval vytvoriť pocit „vznášania sa“ tanečnice.
Vybrať správnu baletnú špičku nie je také jednoduché, ale o tom dnes nebudeme písať.
Tým pochopíme viac i rozdiel v jednotlivých modeloch. Každý model má svoje vlastnosti, parametre. Sú prispôsobené potrebám tanečníc, ich technickej vyspelosti a tiež proporciám chodidla.
Šnúrky v leme – niektorí výrobcovia vyrábajú určité modely špičiek s plátenými šnúrkami, niektoré sú guľaté, elastické. Dokonca i samotný lem môže mať podobné vlastnosti ako šnúrky.
Vnútorná časť baletných špičiek môže byť plátená, prípadne z materiálu, ktorý je mäkký, saje pot..
Samotný materiál zvršku (materiál, z ktorého sú špičky vyrobené) môže byť tiež rozdielny. Môže to byť satén, matné plátno, alebo strečový materiál, ktorý minimalizuje odstávanie prebytočného materiálu na špičke.
Existuje ešte viac ďalších drobnejších rozdielov v baletných špičkách, ich výrobe. Vymenovali sme si niektoré z nich, ktoré patria k dôležitým pri výbere správneho typu baletnej špičky.
© 2024 Dancemaster.sk
Výhody pre našich verných za každý nákup.- 5%
Zaregistruj sa ako